Kdy začít se Sensory Play?
Jako máma vím, jak je fascinující sledovat, jak se naše děti učí a objevují svět kolem sebe. Kolikrát si říkám: "Jak to dělají? Jak to, že tak rychle chápou a všechno chtějí prozkoumat?" Právě tady přichází na řadu senzorické hry – ten nejpřirozenější způsob, jak děti povzbuzovat k učení a rozvíjení jejich schopností.
Sensory Play má totiž úžasné výhody. Pomáhá dětem zlepšovat jemnou motoriku, lépe chápat souvislosti a poznávat, jak svět vlastně funguje. Často se maminky ptají: „Opravdu to funguje? A co mám dělat, abych podpořila vývoj svého dítěte? A hlavně, kdy začít?"
Co je Sensory Play?
Sensory Play neboli smyslohrátky, je forma her, jakými děti poznávají svět pomocí všech pěti smyslů – zraku, hmatu, čichu, sluchu a chuti. Tato forma hry podporuje jejich přirozenou zvědavost a rozvíjí jemnou i hrubou motoriku. Smyslohrátky také přispívají k tvorbě důležitých nervových spojení v mozku, podporují paměť, jazykové dovednosti a emocionální vývoj. Děti se díky nim seznamují s různými texturami, vůněmi, barvami a zvuky, což významně přispívá k celkovému kognitivnímu vývoji dítěte.
TIP: Přečtěte si článek o Sensory Play
Výhody Sensory Play pro vývoj dítěte
Pojďme se společně podívat, jaké má Sensory Play přínosy pro vývoj dítěte. Nejenže se děti učí hravou formou poznávat svět, ale pomáhá jim to rozvíjet i jemnou a hrubou motoriku, kreativitu a logické myšlení.
Podpora jemné a hrubé motoriky
Jak už jsme si řekli, senzorické hry pomáhají dětem rozvíjet jak jemnou, tak hrubou motoriku. Manipulace s různými materiály, jako jsou korálky nebo písek, podporují rozvoj jemné motoriky, zatímco skákání do hromady listí nebo hrátky s vodou podporují zase hrubou motoriku. Děti se skvěle baví a zároveň tím zlepšují i koordinaci. Vše, co je pohyb a zábava, vede k rozvoji jejich těla a mysli.
TIP: Jak zlepšit motoriku u dětí?
Rozvoj smyslů a kognitivních dovedností
Kognitivní dovednosti umožňují člověku vnímat svět okolo něj, poznávat, učit se a pamatovat si. Sensory Play pomáhá tyto dovednosti rozvíjet. Když si třeba dítě hraje s pískem, učí se nejen, jak s ním manipulovat, ale zároveň si dělá představu o různých texturách a jejich vlastnostech. K těmto hrám se skvěle hodí třeba kinetický písek.
TIP: Máte doma mladé zvídavce? Přečtěte si, jaký barevný písek je pro něj nejlepší.
Kdy začít se Sensory Play?
Kdy je nejlepší čas začít se Sensory Play? Obecně platí: čím dřív, tím líp, ale s ohledem na individuální potřeby vašeho dítěte. Sensory Play není o soutěžení, kdo bude rychlejší nebo šikovnější, ale o radosti z objevování světa.
Každé dítě je jedinečné a neexistuje přesný věk, kdy by se mělo začít se Sensory Play. Důležité je sledovat signály, které vám dítě dává. Nebojte se zkoušet a sledovat, co vaše dítě baví a co ho zajímá. Každé dítě má své vlastní tempo. To nejlepší, co pro něj můžeme udělat, je respektovat ho a podporovat.
První pokusy
Už i ti nejmenší si mohou smyslové aktivity užít. Malá miminka jej se zájmem pozorují už od prvních měsíců – barvy, zvuky, vůně, textury – a to je i ideální čas začít se smyslovými hrami. Hrajte si s nimi a experimentujte, podpoříte tak jejich přirozenou zvědavost a z těchto prvních okamžiků vytěžíte co nejvíce.
Pro kojence ve věku tří až šest měsíců stačí úplně jednoduché věci, jako jsou kontrastní obrázky, hlazení strukturovanými látkami nebo šimrání pírkem. Nic složitého není třeba – klíčem k úspěchu je jednoduchost.
Individuální přístup
Každé dítě je jiné a nemusíte se stresovat, pokud dítě kamarádky ve stejném věku je zvědavější. Některé děti úplně milují nové textury a zvuky, jiné potřebují více času na adaptaci. Sensory Play by mělo být hlavně o zábavě, a proto je důležité ke každému dítěti přistupovat individuálně. Naslouchejte, pozorujte a podporujte jeho zájmy. Bez špetky trpělivosti a pochopení by to nebylo ono.
A když u batolat vidíte, že si chtějí všechno osahat, ochutnat a vše poslouchají? To je přesně ten moment, kdy jsou připravená na další smyslovou hru. Nebojte se zkoušet a sledovat, co vaše dítě baví a co ho zajímá. Každé dítě má své vlastní tempo. To nejlepší, co pro něj můžeme udělat, je respektovat ho a podporovat.
Jak začít se Sensory Play?
Sensory Play by měla být nejen zábava, ale taky bezpečná. Děti často zkoumají věci pusinkou, takže je důležité vybírat materiály, které nejsou jedovaté a u kterých nehrozí, že by je dítě mohlo spolknout nebo se jimi dusit. Přinášíme vám několik typů na senzorické hračky přímo z našeho e-shopu.
Mamolína
Mamolína je naše domácí modelína vhodná i pro děti od 1 roku. Nejenže je měkká a voňavá, ale hlavně je bezpečná pro děti. Vaříme ji z jedlých surovin, takže pokud ji děti ochutnají, nic se jim nestane. Životnost mamolíny je zhruba půl roku od její výroby. Doporučujeme ji po hře uzavřít do dózy, aby nevyschla.
Kinetický písek
Kinetický písek patří mezi nejoblíbenější smyslové materiály pro Sensory Play. Na našem e-shopu najdete kineťáčky ve třech variantách: pavučinkový, kouzelný a vodní kinetický písek. Děti mohou z písku stavět, tvarovat jej a nebo do něj obtiskovat tvary.
Smysloboxy
Naše smysloboxy jsou kreativní sady pro děti na Sensory Play. Smysloboxy mají šikovně využití, obsahují mamolínu, kinetický písek, dřevěné nářadí ke smyslohraní a spoustu dalších doplňků.
Nejčastěji kladené dotazy (FAQ)
Kdy je nejlepší začít se Sensory Play?
Nejlepší je začít co nejdříve, ideálně už od několika měsíců věku dítěte. Záleží na jeho individuálním vývoji.
Jak zapojit Sensory Play do každodenní rutiny?
Můžete začít s jednoduchými aktivitami během koupání, vaření nebo při hraní venku – Sensory Play může být součástí běžných denních činností.
Je Sensory Play vhodné pro všechny věkové kategorie?
Ano, smyslové hry můžete přizpůsobit dětem všech věkových kategorií, včetně kojenců a batolat.